Sanal Ofis Vergi Yoklaması

 

Günümüz iş dünyasında hızlı iş yapmak çok önemli bir hal almıştır. Bu amaç doğrultusunda sanal ofis adı verilen hizmet kiralama servisleri ortaya çıkarılmıştır. Sanal ofisler sayesinde sizin yerinize yapması üzere pek çok ofis hizmetini kiralayarak zamandan tasarruf edebilir ve işiniz için daha önemli konulara odaklanabilirsiniz.

Sanal ofis nedir?

Sanal ofis adını verdiğimiz şey aslında ofis hizmetlerinin kiralanmasıdır, yani belli bir ücret karşılığında bir şirketin ihtiyacı olan tüm ofis hizmetlerini karşılaması anlamına gelir. Genellikle sık sık seyehat eden, yeni bir şirket kurmayı düşünen veya küçük ölçekli bir şirketi olup ofis işleriyle uğraşmaktan bıkan kişilerin tercih ettiği bir yoldur.

Sanal ofis hizmet paketleri birbirlerinden farklılık gösterseler bile genel olarak şunları içerirler:

  • Yasal adres temini (bu hizmet sayesinde doğabilecek birçok sıkıntıdan kurtulmuş olursunuz; çünkü yasalara göre şirketlerin, resmi kurumlar rahatça ulaşabilsin diye yasal bir adres göstermesi zorunludur. Dolayısıyla sanal ofislerin vergisel sıkıntılarının oluşmasını da engeller.)
  • Sekretarya, iletişim, çağrı, posta gibi hizmetler
  • Size ve ziyaretinize gelen müşterilere içecek ikramları
  • Seçtiğiniz pakete bağlı olarak haftanın belirli gün ve saatlerinde kullanmak üzere toplantı odası hizmeti

Neden sanal ofis hizmetlerini tercih etmeliyim? Bu sorunun pek çok cevabı vardır; kısacası şöyle sayabiliriz:

  • Kiraladığınız sanal ofis muhtemelen merkezi bir yerde olacağından dolayı şirketinizin adresini daha prestijli gösterir.
  • Sekreterlik, çağrı, posta gibi hizmetlerle uğraşmanıza gerek kalmaz ve zamanda tasarruf edersiniz.
  • Normal ofis kiralamak yerine sanal ofis kiralamak fiyat bakımından çok daha caziptir.
  • Sanal ofis merkezi bir yerde olduğundan dolayı ziyaretçileriniz ve müşterileriniz için ulaşılması kolay olur.

Vergiler bakımından sanal ofis

Bu hizmeti kiralamak isteyenler için belki de en can alıcı noktalardan birisidir sanal ofis vergi konusu. Fakat kafanızda soru işareti oluşmasına hiç gerek yok; çünkü yasaların belirlediği çerçeveler doğrultusunda yapılan her iş için sanal ofis adresi kullanılabilir ve maliye gibi resmi kurumlara bu adres gösterilebilir. Yani sanal ofisler vergi yoklamasında sizlere bir sıkıntı çıkarmazlar. Dolayısıyla kira, elektrik, telefon gibi giderleri öderken bu adresi kullanıp, giderlerinizi muhasebeleştirebilirsiniz. Bu sayede vergisel anlamda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmazsınız.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir